^Powrót na górę
foto1

Wielkanocne pisanki

Symbol jajka wielkanocnego tak bardzo zakorzenił się w chrześcijańskiej tradycji, że dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanocy bez kolorowych pisanek. W wielu kulturach jajko jest symbolem życia i odrodzenia- wiążą się z nim liczne obyczaje, wierzenia i obrzędy.
Jaja gotowane w naturalnych barwnikach przybierały najrozmaitsze kolory i odcienie.
Do ozdabiania pisanek używano igły lub rurki blaszanej o cienkim końcu. Pisak zanurzano w ciepłym wosku i zdobiono jajko z niezwykłą wprawą, nanosząc na nie ornamenty według własnego pomysłu. Wzory pisanek zmieniały się i przekształcały przez stulecia. Początkowo były to pojedyncze kreślenia, później z kilku prostych linii równoległych lub na krzyż wytworzyły się zadziwiająco złożone, bogate wzory. Inspiracją dla wzorów była sama przyroda, a także fantazja artysty. Zwyczajny owoc trzmieliny dał wzory aż dwunastu typom pisanek. Dzwonek polny był inspiracją do wykonania pisanki w dzwoneczki, gałązka sosnowa w sosenki, topola w topoliki, kogut w koguciki itd.
Nawiązując do tej pięknej , kolorowej tradycji przekazujemy Wam Kochani Podopieczni filmiki instruktażowe, które mamy nadzieję ułatwią Wam wykonanie pisanek, na materiałach, które otrzymaliście w tematycznym pakiecie terapeutycznym. Życzymy Wam powodzenia :) 

Czytaj więcej...

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasza Placówka włączyła się w szczytną akcję wspierającą Osoby z Zespołem Downa poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary”. Jest to wyraz radości, tolerancji i solidarności ze wszystkimi Osobami z Zespołem Downa, a przede wszystkim z Naszymi Podopiecznymi. Celem tego dnia jest również podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb tych Wyjątkowych Osób.

Łączymy się w tym Dniu z Wami!

Czytaj więcej...

"Świątecznie, barwnie i kolorowo"

Święta Wielkanocne zbliżają się dużymi krokami, co możemy zaobserwować we wszystkich pracowniach Naszego Domu. Uchate zające, kolorowe kwiaty, gdaczące kury, piejące koguty, koszyki pełne dekoracyjnych pisanek, stroiki będą ozdobą stołów wielkanocnych w naszych domach. A to wszystko dzięki naszym kochanym Podopiecznym, którzy z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością wykonywali te piękne ozdoby.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj więcej...