^Powrót na górę
foto1

Zadbajmy o swoje serce!

Drodzy Podopieczni!
Dbając o zdrowy styl życia i codzienną aktywność ruchową, opisywaliśmy już, jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Dziś chcemy jednak zwrócić uwagę na nasze serce i układ krążenia, czyli struktur, których właściwe działanie jest niezbędne dla naszego zdrowia. Przeczytajcie, jaką pracę wykonuje codziennie nasze serce i co możemy zrobić, aby utrzymać je w dobrej kondycji jak najdłużej.

Myśląc o sercu, najczęściej na pierwszy plan wysuwa się nam aspekt emocjonalny - uczucia, miłość, relacje z rodziną i bliskimi. Serce to jednak bardzo ważny narząd w naszym ciele, który wraz z systemem tętnic, żył i naczyń włosowatych tworzy układ krwionośny, gdzie bezustannie krąży ok. 5 litrów krwi. Serce nigdy więc nie odpoczywa. Pracuje w dzień i w nocy, aby każdej komórce naszego organizmu zapewnić dostawę świeżej krwi, czyli jak mówią fachowcy utlenowanej i bogatej m.in. w witaminy, mikroelementy, hormony, substancje energetyczne, które umożliwiają pracę wszystkich narządów. Ponadto gwarantuje odbiór krwi już nieco zużytej, czyli takiej, która zawiera dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe produkty przemiany materii.  A o tym jak zapracowane jest nasze serce świadczy fakt, że bije ono przeciętnie 70 razy na minutę, pompując przy tym blisko 4 tysiące litrów krwi! W ciągu naszego długiego życia serce uderza więcej niż 3,5 miliarda razy. I to bez przerw i napraw, a bez ustawicznego krążenia po prostu nie moglibyśmy żyć. Fizycy obliczyli, że pracę, jaką serce wykonuje w ciągu ludzkiego życia, można porównać do wciągnięcia parowozu na szczyt góry Mount Blanc. A to przecież tylko mięsień, nie większy niż pięść...

Teraz ważna przestroga: choroby układu sercowo-naczyniowe są niestety najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, dlatego stanowią bardzo poważny problem współczesnych czasów i z tego powodu noszą nazwę chorób cywilizacyjnych. Do najczęstszych dysfunkcji układu krążenia należą m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna czy zawał mięśnia sercowego. Niektóre badania wskazują, że na samo nadciśnienie tętnicze choruje prawie 1/4 Polaków. Do głównych objawów schorzeń układu krążenia należą: duszność, bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, omdlenia, bóle i zawroty głowy czy szybsze męczenie się Doskonale pamiętacie, że również w naszym domu często dokonujemy pomiarów ciśnienia tętniczego, a niejednokrotnie się zdarzyło, że część z nas posiadała wartości powyżej normy. 

Jaki zatem prowadzić tryb życia, aby uniknąć zachorowania i groźnych powikłań chorób serca?

Czytaj więcej...

„Tylko mnie poproś do tańca…”, czyli o terapeutycznej oraz prozdrowotnej roli tańca

Drodzy Podopieczni!

Jesteśmy w okresie KARNAWAŁU. Mamy nadzieję, że pomimo zaistniałej sytuacji dobrze i radośnie  spędzacie ten czas. Jak wspominaliśmy wcześniej nie ma możliwości uczestniczenia w organizowanych balach czy zabawach, ale nic nie staje na przeszkodzie, aby  pokołysać się w rytm ulubionych przebojów i przypomnieć sobie tańce organizowane w naszym Domu.