^Powrót na górę
foto1

Raźnym krokiem!

Choć pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, to wszystko wskazuje na to, że w końcu wiosna zadomowiła się u nas na dobre. A nic tak dobrze nie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie jak aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Bardzo pożyteczną dla naszego organizmu formą ruchu jest niewątpliwie nordic walking.
Na spacer z kijkami może pójść każdy, w zasadzie też w każdym miejscu - spacerować można brzegiem morza, w malowniczej górskiej okolicy, ale też na łące i leśnej dróżce. Wykorzystując piękną pogodę nasi Podopieczni wraz z Fizjoterapeutą podjęli tą formę aktywności ruchowej, która na pewno uprawiania regularnie przyniesie korzyści zdrowotne, poprawi kondycję fizyczną oraz samopoczucie, a także będzie znakomitą frajdą dla naszych Uczestników. Przygodę "z kijkami" rozpoczęliśmy się od rozgrzewki, a następnie uczyliśmy tej jakże prostej, naturalnej techniki maszerowania, aby w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, a tym samym cieszyć się lepszym zdrowiem.

Czytaj więcej...

Maj z Maryją

Majowe, modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych potocznie zwane "majówkami" to piękna polska tradycja, której podtrzymywanie podjęliśmy również w Naszym Domu, chwaląc Matkę Bożą Litanią Loretańską oraz pieśniami ku Jej czci. Wspólna modlitwa oraz śpiew jest wyrazem naszej wiary i ufności w Jej Matczyną pomoc.

Czytaj więcej...

Jestem Osobą z Niepełnosprawnością, ale jestem też...

5 maja Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Cóż to jest godność człowieka zapytamy?

Godność ludzka dotyczy każdego człowieka, bez względu na płeć, na to jakie stanowisko zajmuje, z jakiego kraju pochodzi, jakiej jest rasy czy religii. Prawo do godności ma też każda Osoba Niepełnosprawna. 5 maja ŚDS w Oleśnicy całym sercem solidaryzuje się i łączy ze wszystkimi Osobami Niepełnosprawnymi na świecie, ukazując tym samym, że nikt nie jest tylko Osobą z Niepełnosprawnością. Jestem Osobą Niepełnosprawną, ale jestem też Człowiekiem, mającym swój charakter, marzenia, historię, plany, sprawczość, autonomię, a przede wszystkim "GODNOŚĆ". Zanim mnie ocenisz tylko dlatego, że wyglądam inaczej, mówię i poruszam się w sposób odmienny niż Ty, pomyśl co o mnie wiesz? Czy znasz moje imię? moją historię, talenty, plany? Spróbuj w kontakcie z Osobą Niepełnosprawną jako kolega, przyjaciel, pracodawca, czasami osoba stojąca obok w autobusie najpierw w swojej głowie odłożyć Jej białą laskę, zaparkować wózek, zapomnieć, że komunikuje się inaczej, poznać ją i dopiero wtedy dać sobie prawo do oceny, kim ten człowiek jest jako druga osoba, a nie jako Osoba Niepełnosprawna.

Apelujemy dziś, że jako Osoby Niepełnosprawne nie mamy "specjalnych potrzeb", mamy takie same potrzeby jak inni ludzie: potrzebę akceptacji, niezależności, zrozumienia, relacji, potrzeby materialne, emocjonalne i seksualne. Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa i chcemy robić to, co kochamy.

W tym roku w Naszym Domu ze względu na obostrzenia Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną będzie obchodzony nieco inaczej niż w poprzednich latach, ale też z wielkim zaangażowaniem i przekonaniem o ważności tego święta. Odbędzie się pogadanka o stereotypach, faktach i mitach związanych z niepełnosprawnością. Tradycyjnie poszybują w niebo balony z marzeniami naszych Podopiecznych, które symbolicznie przebijając szarą rzeczywistość dają nadzieję i szansę a lepsze jutro.

Pragniemy powiedzieć też wszystkim Niepełnosprawnym na całym świecie:

Korzystajcie z tego co Wam daje świat! Spełniajcie marzenia! Macie prawo do szczęścia!
A ludziom zdrowym: Inności nie trzeba się bać!

Czytaj więcej...

Święta Majowe

1 maja, to tradycyjnie Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to obchodzone jest w Polsce od 1890 roku i upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski.

2 maja, to Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

Czytaj więcej...