^Powrót na górę
foto1

"Nie ma większej miłości..."

Dnia 15 listopada br. Podopieczni naszego Domu wzięli udział w Gminnym przeglądzie programów artystycznych o charakterze patriotycznym pt. "Ścieżki wolności", organizowanym przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, Radnych Rady Gminy Olesno Andrzeja Szczebaka i Janusza Morawca oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Każda Placówka zaprezentowała jeden dowolny program artystyczny o tematyce patriotycznej. Grupa teatralno-muzyczna 'Marzenie" z naszego Domu, zabrała wszystkich w podróż pamięci i prawdy do obozu Auschtwitz, gdzie ogrom poniżenia, cierpienia i koszmaru wplotły się w historię naszego kraju. Nie ma większej miłości od tej, kiedy ktoś życie swoje oddaje za innych. Święty Maksymilian Kolbe poprzez swoje męczeństwo w niemieckim obozie dał świadectwo największej wartości: bezgranicznej i bezinteresownej miłości do drugiego człowieka. To Wielki Testament dla nas wszystkich, gdyż każda epoka, również nasza potrzebuje świadectwa miłości - miłości jaką obdarował nas Święty Maksymilian Maria Kolbe.

Czytaj więcej...

Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów ( 1795 – 1918).
Nie zapomnieliśmy o tym święcie również w Naszym Domu. Podczas zajęć terapeutycznych Podopieczni zaznajomili się z historią naszego kraju oraz poznawali zakątki naszej pięknej Ojczyzny, nie zapominając o swoich Małych Ojczyznach. Podopieczni recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Grupa teatralno-muzyczna "Marzenie" przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. "Nie ma większej miłości...", mówiący o ogromnym szacunku, miłości i oddaniu życia jednego Człowieka za drugiego.
Poprzez tą lekcję historii Nasi Uczestnicy wzbogacili wiedzę o odrodzonym państwie polskim, a także nabrali szacunku do dokonań minionych pokoleń Polaków oraz do symboli narodowych. Był to czas szczególnej refleksji i zadumy nad tak ważnymi historycznymi wydarzeniami.

Czytaj więcej...

1 listopad - czcimy pamięć naszych Zmarłych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z wiązanką kwiatów, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 
W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz "płomyk nadziei", wierząc, że nasi bliscy cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która prowadzi do świętości.
Pamiętając o zmarłych naszych Podopiecznych, w piękne słoneczne przedpołudnie, udaliśmy się jak co roku na Cmentarz Parafialny, aby zapalić znicze i pomodlić się za duszami zmarłych. Odwiedziliśmy również Cmentarz Wojenny poległych podczas I i II wojny światowej.

Czytaj więcej...