^Powrót na górę
foto1

Wycieczka do pierwszego na świecie Muzeum Lizaka w Jaśle

Dnia 8 marca br. Podopieczni Naszego Domu wraz z Panią Dyrektor Ireną Kawa i Terapeutami celem dopełnienia świętowania Dnia Kobiet w ŚDS, udali się na wycieczkę do pierwszego na świecie Muzeum Lizaka w Jaśle. Muzeum zostało założone z inicjatywy państwa Katarzyny i Grzegorza Schabińskich, którzy są współwłaścicielami zakładu Gran-Pik Liwocz, zajmującego się produkcją lizaka i cukierków. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć różnego rodzaju lizaki, różniące się kształtem, wielkością i kolorem oraz je zakupić. 

Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała nam o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Zostaliśmy zapoznani z historią zakładu Gran-Pik  Liwocz, który swoją działalność rozpoczął w 1955 r., kilka lat wcześniej przed produkcją znanych chupa-chups’ów. Podopieczni mieli możliwość  powąchania, dotknięcia różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyli również  eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie. Mogliśmy także pooglądać prace z konkursu plastycznego „Mój wymarzony lizak” zorganizowanego  przez państwa Schabińskich dla przedszkoli i szkół województwa podkarpackiego. Jednak największą atrakcją dla naszych Podopiecznych była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka.
Kończąc wizytę w Muzeum Lizaka, udaliśmy się do Restauracji „U Schabińskiej” na pyszny obiad z deserem i kawą
To była ciekawa i słodka wycieczka. Uczestnicy zdobyli nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem  i uśmiechem na twarzy, wróciliśmy do domu.