^Powrót na górę
foto1

Zajęcia dogoterapii

W dniu 4 października 2013 r. uczestnicy ŚDS wzięli udział w zajęciach z dogoterapii. Zajęcia poprowadził Pan Mariusz Węc, Prezes Fundacji „Znaczenia” oraz Pani Bernadetta Barłowska-Tyszka, ze swoim psem Songo, rasy Goldenretriever.
Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną człowieka poprzez przełamywanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji. Wpływa także na kształtowanie pozytywnych emocji, rozwój empatii i poprawę samooceny.
Podczas zajęć wykonano wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które miały służyć podstawowemu celowi dogoterapii czyli wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego.

Czytaj więcej...

Wizyta w straży pożarnej

W dniu 18 września 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy wraz z opiekunami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas wizyty odbyła się prelekcja połączona z pokazem multimedialnym dotycząca zagrożeń pożarowych, którą poprowadził aspirant sztabowy Zbigniew Bartoszek. Prelekcja obejmowała następujące zagadnienia: „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczny dom”, „Bezpieczny las”, przeznaczenie sprzętu przeciwpożarowego, pierwsza pomoc osobie, która uległa poparzeniu termicznemu, chemicznemu lub prądem elektrycznym.

Czytaj więcej...

Zajęcia w bibliotece

W dniu 11 września 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki tej wizycie poznaliśmy jak funkcjonuje biblioteka oraz w jaki sposób korzystać ze zgromadzonych tam zbiorów. Oglądnęliśmy także bieżącą wystawę fotografii „Południe Francji” autorstwa Zofii Zalewskiej. Sporo radości sprawił uczestnikom pobyt w dziale dla dzieci, gdzie wszyscy mogli wrócić do dziecięcych lat i spędzić miło czas korzystając z ciekawych gier.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Zalipia

W dniu 26 sierpnia 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy korzystając ze słonecznej pogody wybrali się wraz z opiekunami na kolejną wycieczkę edukacyjną, tym razem do Zalipia do gospodarstwa Państwa Elżbiety i Wiesława Trójniak, gdzie powstała całoroczna szopka. Podopieczni oprócz szopki mieli możliwość zobaczyć ekspozycję kultury materialnej Powiśla Dąbrowskiego tj. przedmioty użytku codziennego używane w dawnym gospodarstwie na powiśle m. in. żarna, mietlice, cierlice, pociotek, niecki, cepy, prasy do sera, maślniczki, kołowrotek itp.

Czytaj więcej...