^Powrót na górę
foto1

Wizyta w straży pożarnej

W dniu 18 września 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy wraz z opiekunami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas wizyty odbyła się prelekcja połączona z pokazem multimedialnym dotycząca zagrożeń pożarowych, którą poprowadził aspirant sztabowy Zbigniew Bartoszek. Prelekcja obejmowała następujące zagadnienia: „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczny dom”, „Bezpieczny las”, przeznaczenie sprzętu przeciwpożarowego, pierwsza pomoc osobie, która uległa poparzeniu termicznemu, chemicznemu lub prądem elektrycznym.

Czytaj więcej...

Zajęcia w bibliotece

W dniu 11 września 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki tej wizycie poznaliśmy jak funkcjonuje biblioteka oraz w jaki sposób korzystać ze zgromadzonych tam zbiorów. Oglądnęliśmy także bieżącą wystawę fotografii „Południe Francji” autorstwa Zofii Zalewskiej. Sporo radości sprawił uczestnikom pobyt w dziale dla dzieci, gdzie wszyscy mogli wrócić do dziecięcych lat i spędzić miło czas korzystając z ciekawych gier.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Zalipia

W dniu 26 sierpnia 2013 r. uczestnicy ŚDS w Oleśnicy korzystając ze słonecznej pogody wybrali się wraz z opiekunami na kolejną wycieczkę edukacyjną, tym razem do Zalipia do gospodarstwa Państwa Elżbiety i Wiesława Trójniak, gdzie powstała całoroczna szopka. Podopieczni oprócz szopki mieli możliwość zobaczyć ekspozycję kultury materialnej Powiśla Dąbrowskiego tj. przedmioty użytku codziennego używane w dawnym gospodarstwie na powiśle m. in. żarna, mietlice, cierlice, pociotek, niecki, cepy, prasy do sera, maślniczki, kołowrotek itp.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Muzeum Drogownictwa

W dniu 19 lipca 2013 r. uczestnicy pojechali na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Pobyt w tym miejscu uświadomił podopiecznych, w jaki sposób powstają drogi, mosty oraz jak działają przyrządy do pomiaru dróg. Mieli również okazję zobaczyć służbowe mundury pracowników drogownictwa, fotografie, dokumenty, świadectwa, a także medale i odznaczenia. Na zewnątrz budynku w czasie spaceru wzdłuż alejek, podopieczni zwiedzili zlokalizowany na niewielkim wzniesieniu Skansen Maszyn Drogowych. Mogli zobaczyć różnego rodzaju unikalne maszyny oraz urządzenia pomocne w budowie dróg. Wzbogaceni wiedzą na temat budowy dróg, zmęczeni ale zadowoleni powrócili do codziennych zajęć.

Czytaj więcej...