^Powrót na górę
foto1

Zabawa Andrzejkowa w naszym Domu

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

I tak oto w Naszej Placówce dnia 26 listopada odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Zabawę uświetniły przeboje  disco polo i muzyki współczesnej. Uczestnicy, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Panie terapeutki zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni  pokazali swoje wybitne umiejętności, m.in. piękny śpiew i taniec. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek

Czytaj więcej...

Przedstawienie "Rzepka" - gramy dla kolejnych grup...

Spektakl "Rzepka" w wykonaniu naszych Podopiecznych cieszy się bardzo dużą popularnością. W dniach 13 i 16 listopada odwiedzili nas uczniowie Publicznych Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Przybyli goście z zaciekawieniem śledzili losy bajkowych bohaterów, w których wcielili się nasi Podopieczni, a każdy występ zakończyły gromkie brawa. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowych z prezentowanych wydarzeń.

Czytaj więcej...

Zajęcia tematyczne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

                                                                             „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”
                                                                                                                                   Piotr Skarga

Dzień 11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
Z racji upamiętnienia tych wydarzeń w przeddzień 97 rocznicy odzyskania niepodległości, w Naszym Domu zostały zorganizowane zajęcia tematyczne pod kierunkiem Pani Małgorzaty Minorczyk i Edyty Wątroby. Prowadzony trening patriotyczny miał za zadanie rozwijanie u Podopiecznych poczucia przynależności do społeczności patriotycznej, kształtowanie prawidłowych postaw wobec ojczyzny, szanowanie polskich symboli narodowych, a także kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
Nasi Podopieczni podczas zajęć zostali zaznajomieni ze znaczeniem symboli narodowych biorąc udział w treningu plastycznym oraz muzycznym. Przy użyciu różnorodnych technik i metod plastycznych Uczestnicy wykonali miniatury flagi polskiej, a także ozdobne kotyliony. Warsztaty zakończyły się wspólnymi, pamiątkowymi zdjęciami.

Czytaj więcej...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z wiązanką kwiatów, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 
W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz "płomyk nadziei", wierząc, że nasi bliscy cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która prowadzi do świętości.
Pamiętając o zmarłych naszych Podopiecznych, jak co roku, udaliśmy się na Cmentarz Parafialny, aby zapalić znicza i pomodlić się za duszą zmarłych.
Odwiedziliśmy także Cmentarz Wojenny, na którym pochowano 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za duszami zmarłych żołnierzy.

Czytaj więcej...