^Powrót na górę
foto1

Zajęcia dogoterapii

Dnia 22 sierpnia 2018 w naszej Placówce odbyły się zajęcia dogoterapii w ramach projektu pn. "Działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi."
Dogoterapia to metoda wykorzystująca odpowiednio przygotowane psy w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak  również dająca wspaniałe efekty w terapii osób samotnych i starszych. Jest jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Podczas zajęć wykonuje się wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw mających służyć podstawowemu celowi dogoterapii: rozwojowi Podopiecznego, pobudzeniu jego zmysłów i pozytywnych emocji.
Wykorzystywanie zwierząt w rehabilitacji i wspomaganiu rozwoju osób niepełnosprawnych wpływa korzystnie na przebieg procesu powracania do zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Trzeba zauważyć, że kontakt z psem oddziałuje nie tylko na sferę ruchową (fizyczną) ale co najważniejsze poprawia w znacznej mierze samopoczucie i pobudza do aktywności psychikę człowieka.
Zajęcia prowadzone z udziałem zwierząt powodują wiele korzyści: uczą otwartości, dają wzmocnienia pozytywne, kształtują postawę opiekuńczości i troski, stanowią źródło do rozmów, przełamują barierę wstydu, dodają odwagi, wspierają rozwój poznawczy i mowy, wydłużają czas koncentracji, uczą obowiązkowości i systematyczności, pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny osoby niepełnosprawnej.