^Powrót na górę
foto1

„Garść radości, szczypta złości”

Wszyscy odczuwamy emocje – wszyscy czasem złościmy się, smucimy, boimy, cieszymy, zazdrościmy i wstydzimy się. Uczucia są dobre, normalne i pożyteczne, Mówią nam o naszych potrzebach, dają energię do działania, pomagają wycofać się kiedy jest to słuszne. Ale, niestety nie zawsze wiemy, jak z nimi postępować. Cykl zajęć z psychologiem, poświęcony dokładnemu przyjrzeniu się każdej z emocji, pomoże naszym Podopiecznym lepiej je zrozumieć, dostrzec u siebie oraz innych osób.

Czytaj więcej...

Terapia przez sztukę

W ramach projektu pn."OPARCIE SPOŁECZNE DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI BĘDĄCYCH PODOPIECZNYMI ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W OLEŚNICY", współfinansowanego ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego, Podopieczni tym razem wykonywali skrzyneczki przy użyciu papieru ryżowego pod kierunkiem artysty-plastyka Pani Joanny Stańczyk.

Czytaj więcej...

Dyktando graficzne, czyli kodowanie obrazków.

Plansza, składająca się z małych kwadratów, może mieć wiele zastosowań na zajęciach dydaktycznych. Pod nazwą dyktando graficzne, najczęściej rozumie się rysunek składający się z małych kwadratów, które należy pokolorować zgodnie z podanym kodem.
Zadaniem naszych Podopiecznych było odwzorowanie układu kwadratów. Ćwiczenie to wymagało wyjątkowego skupienia oraz dobrej orientacji na kartce. Kolejną częścią naszej pracy była zabawa z symetrią, polegająca na dorysowaniu odbicia lustrzanego do  powstałego wcześniej obrazka. Pomocne w tym przypadku okazało się lusterko – przyłożone na linii symetrii , w swoim odbiciu, ukazywało drugą część rysunku. W części finalnej, na naszych kartkach, ukazały się kolorowe sowy i motylki.
Zabawa z kodowaniem rozwija i kształtuje takie funkcje, jak: orientacja przestrzenna, spostrzeganie wzrokowe, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, pamięć słuchowa, nauka logicznego myślenia oraz nauka stosowania zasad i schematów. Wpływa także korzystnie na utrwalanie umiejętności matematycznych i językowych.

Czytaj więcej...

A my trenujemy dalej...

Trwają zajęcia nauki gry w tenisa ziemnego dla Naszych Uczestników prowadzone przez Instruktora Panią Ewę Zych. Gra w tenisa jako sport na świeżym powietrzu bardzo pozytywnie wpływa na wydolność fizyczną i zdrowie Podopiecznych, uczy utrzymywania skupienia przez dłuższy czas i uważnej obserwacji, a wysiłek i wspólna rywalizacja kształtują siłę charakteru i odporność na stres. Taka forma zajęć zauważalnie przyczynia się do utrzymania dobrego nastroju i pozytywnego nastawienia wśród Uczestników na długo po każdym treningu.

Czytaj więcej...