^Powrót na górę
foto1

Finał akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY…" na drodze krajowej 73

W piątek 25 września 2015 r. – na drodze krajowej 73 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz na parkingu przy Restauracji Staropolska w Szczucinie odbył się finał akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”.

W związku z tym kierowców czekały nietypowe kontrole drogowe. Policjantom Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i Komisariatu Policji w Szczucinie towarzyszyli wychowankowie z Środowiskowych Domów Samopomocy w Oleśnicy wraz z opiekunami i terapeutami. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierujących, natomiast dąbrowscy ratownicy medyczni uczyli kierowców udzielać pierwszej pomocy.

Podczas zatrzymania Podopieczni naszego Domu wraz z Terapeutami apelowali do kierowców, by zachowali szczególną ostrożność, kiedy spotkają na drodze samochód przewożący osoby niepełnosprawne. W czasie tej niecodziennej kontroli kierowcy otrzymali gadżety promujące akcję i przypominające o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj więcej...

Spotkanie edukacyjne w Ośrodku Nauki Jazdy „Jedynka” w ramach akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY…”

Jednym z pierwszych etapów akcji było spotkanie edukacyjne w Ośrodku Nauki Jazdy „Jedynka” w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie Właściciele Państwo Bernadetta i Paweł Drożdż zapoznali naszych Podopiecznych z podstawowymi przepisami ruchu drogowego i udzielili cennych wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Podczas spotkania obecni byli również Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Ratownicy Medyczni, którzy przedstawili zasady udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Czytaj więcej...

Akcja „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY…”

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką terapeutyczną obejmującą swoją pomocą osoby niepełnosprawne z całego Powiatu Dąbrowskiego. Jednym z codziennych elementów funkcjonowania naszego Domu jest dowóz Podopiecznych na zajęcia. Pokonujemy dziennie około 300 km aby każdy mógł bezpiecznie dojechać na miejsce, a następnie powrócić do domu. W trakcie codziennego podróżowania do Ośrodka spotykamy na drodze różne sytuacje, często narażające naszych Uczestników na niebezpieczeństwo. Stąd zrodził się pomysł na organizację przez Środowiskowy Domu Samopomocy w Oleśnicy działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stowarzyszenie „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Szczucinie akcji:

„STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”


Celem tej niezwykle potrzebnego przedsięwzięcia jest łamanie stereotypów dotyczących uczestnictwa osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym, kształtowanie postawy otwartości i szacunku wobec osób niepełnosprawnych poruszających się po drodze, uwrażliwianie kierowców na obecność osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym i zwrócenie ich uwagi na oznakowane samochody przewożące osoby niepełnosprawne, zwrócenie uwagi kierowcom na obowiązki wobec osób niepełnosprawnych poruszających się po drodze, a także zobrazowanie praw i obowiązków niepełnosprawnych, będących uczestnikami ruchu drogowego.

Czytaj więcej...