^Powrót na górę
foto1

Udział Podopiecznych Naszego Domu w Festiwalu Form Artystycznych w Centrum Polonii w Brniu

Dnia 28 września w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się Festiwal Form Artystycznych, którego uczestnikami byli Podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej  oraz Szkoły Przysposabiającej do Życia.
Organizatorami przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, które zaprosiło osoby z niepełnosprawnością do udziału w konkursie plastycznym, pn.”Włącz się w Kulturę” - Aktywizacja Społeczna Osób Niepełnosprawnych. Poprzez udział w konkursie, osoby z niepełnosprawnością mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności i zdolności twórczych, rozwijania wyobraźni oraz rozszerzania wiedzy o otaczającym świecie.


Podopieczna Naszego Domu wykonała pracę plastyczną nawiązującą do zalipiańskiej tradycji ludowej, która jest wizytówką i chlubą Powiśla Dąbrowskiego. Za wykonaną pracę Podopieczna otrzymała nagrodę a Nasz Dom, pamiątkowy dyplom.
Organizatorzy zadbali także o rozrywkę przy muzyce i poczęstunek.

Czytaj więcej...

Zajęcia biblioterapeutyczne

Pojęcie BIBLIOTERAPII „sięga korzeniami” do czasach starożytnych. W Aleksandrii stosowano na nie określenia „LEKARSTWO NA UMYSŁ”; w XIII w. w Kairze czytano Koran w ramach terapii; w XVIII w. stosowano teksty religijne do leczenia osób psychicznie chorych; w wieku XIX zalecano czytanie książek świeckich w celach zdrowotnych.
Termin biblioterapia został po raz pierwszy użyty w 1916 r.  i pochodzi od dwóch słów greckich: BIBLION- książka oraz THERAPEO – leczę.  W czasie biblioterapii osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie niejednokrotnie ze względu na ich różnorodne schorzenia, w tym obniżony poziom intelektualny, pojawia się u nich problem przekroczenia bariery związanej ze zrozumieniem określonych wartości i zachowań własnych oraz innych osób.
Z tą myślą, w dniu 27 września, Podopieczni I grupy, brali udział w zajęciach biblioterapeutycznych pn.  „Jak poradzić sobie z własnym strachem?”. Zajęcia prowadzone były w oparciu o tekst E. Nowak pt. „Cudów nie ma”.

Czytaj więcej...

Praktyczne zajęcia savoir vivre

W dniu 15 września Podopieczni naszego Domu w ramach zajęć praktycznych z zakresu gospodarstwa domowego i stosowania podstawowych zasad savoir vivre uczyli się kultury i higieny podawania posiłków, a tym samym estetyki stołu.
Po zapoznaniu Podopiecznych  z  elementami zastawy stołowej w zależności rodzaju posiłków i pory ich wydawania (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), uczestnicy przystąpili do czynności w  zakresie dekoracji stołu. Zajęcia rozpoczęto od przygotowania białego obrusu (prasowanie), a następnie układanie wybranych elementów zastawy stołowej oraz sztućców. Chcąc nadać estetyki i piękna miejscu spożywania posiłków wykorzystano do dekoracji kwiaty oraz pachnące świeczki  i serwetki, które uprzednio zostały złożone przez Podopiecznych
Warsztaty praktyczne zakończono wspólnym zdjęciem przy przygotowanym stole, podziwiając jednocześnie efekty swojej pracy.

Czytaj więcej...

Pejzaż nadmorski

Wspominając letnie wyprawy zawędrowaliśmy nad Morze Bałtyckie. Grupa I pod kierownictwem terapeuty wykonała pracę plastyczną z wykorzystaniem naturalnych bałtyckich muszli. Zajęcia miały na celu rozwijanie sprawności manualno – manipulacyjnych oraz wiedzy geograficzno – przyrodniczej. Jednocześnie podczas pracy Podopieczni wspominali swoje ciekawe wakacyjne podróże.

Czytaj więcej...