^Powrót na górę
foto1

Spotkanie edukacyjne w Ośrodku Nauki Jazdy „Jedynka” w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”

W dniu 9 października br. w związku z akcją „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”. Podopieczni naszego Domu wraz z Panią Dyrektor Ireną Kawa oraz Terapeutami udali się na spotkanie edukacyjne do Ośrodka Nauki Jazdy „Jedynka” w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie Właściciele Państwo Bernadetta i Paweł Drożdż zapoznali naszych Podopiecznych z podstawowymi przepisami ruchu drogowego i udzielili cennych wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Ponadto nasi  Podopieczni uzyskali informacje na temat praw i obowiązków osób niepełnosprawnych jako uczestników ruchu drogowego.            
Prelekcja została zakończona krótkim „TESTEM NA PRAWO JAZDY”, w którym Podopieczni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat podstawowych zasad, obowiązujących na drodze.  Właściciele Ośrodka udostępnili także samochód szkoleniowy, któremu mogli przyjrzeć się nasi Podopieczni, zapoznając się z jego budową i wyposażeniem. Spotkaniu towarzyszyły także gry oraz zabawy związane z  ruchem drogowym.
Podczas spotkania obecni byli również Ratownicy Medyczni z ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy przedstawili zasady udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej; zwrócili także uwagę na pomoc w przypadku krwotoków, ran, zadławień itp.
Poczęstunek i nagrody przygotowane przez Właścicieli Ośrodka, ich uprzejmość oraz serdeczność pozwoliły poczuć się wszystkim mile widzianymi gośćmi. Pełni wrażeń i pozytywnych wspomnień powróciliśmy do naszego Domu.

Czytaj więcej...

Rozpoczęliśmy III edycję akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”

W dniu 5 października b.r. rozpoczęliśmy III edycję akcji „STOP – Niepełnosprawni w ruchu drogowym – BĄDŹ WYROZUMIAŁY …”
Pierwszym etapem naszych działań było przeprowadzenie ankiety na ulicach miasta Dąbrowa Tarnowska w celu uwrażliwienia kierowców na obecność osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym oraz zwrócenia uwagi na oznakowane samochody przewożące osoby niepełnosprawne.
W czasie prowadzonej akcji blisko połowa zapraszanych do rozmów osób nie wykazywała żadnych chęci i zainteresowania, część była nieufna, co mogło wynikać z niewiedzy, natomiast zdarzały się osoby, które przyjmowały nasze działania w sposób otwarty i uprzejmy. Każdy,  kto zdecydował się przyjąć nasze zaproszenie do rozmowy otrzymywał pamiątkową ulotkę, opisująca akcję.
Propagowanie idei wrażliwości kierowców na obecność osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym zakończyliśmy spotkaniem z funkcjonariuszami Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Pełni optymizmu i wrażeń powróciliśmy do naszej placówki. Ufamy, że prowadzona akcja nagłośniła promowane idee, wnosząc zmiany w postawie uczestników ruchu drogowego wobec osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej...

Tym razem Tydzień Grzybowy...

Jeśli o swe zdrowie dbasz
Zbieraj grzyby, które znasz,
Bo pięknie wyglądające,
Zwykle bywają trujące.

Kierując się słowami wiersza, 2 października rozpoczęliśmy w pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego, tydzień grzybowy.
Pierwszego dnia, po wysłuchaniu pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas wyprawy do lasu, wybraliśmy się na spacer w to piękne, urokliwe miejsce. Wszyscy podopieczni z ogromnym zapałem i entuzjazmem, podjęli próby poszukiwania grzybów. Zbiory okazały się udane. Z dorodnymi okazami prawdziwków, podgrzybków, kozaków wróciliśmy do ośrodka.

Czytaj więcej...

Od ziarenka do bochenka

„Być dobrym jak chleb”
/św. Brat Albert Chmielowski/

Chleb zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu każdego człowieka, jest również mocno obecny w naszej tradycji, religii i obrzędowości. Jednak nie wszyscy wiedzą jak długa droga prowadzi do jego powstania.
Od 02.10 do 06.10 działania naszych Podopiecznych skupione były wokół hasła „Od ziarenka do bochenka”. Był to kolejny pracowity tydzień pełen emocji i wrażeń, ale w szczególności tydzień bogaty w zdobywanie wiedzy dotyczącej historii chleba, jego roli w obrzędach, zwyczajach rodzinnych i świątecznych, a także symboliki.

Czytaj więcej...