^Powrót na górę
foto1

Trening umysłu – ćwiczenia i zagadki psychologiczne aktywizujące procesy poznawcze

Treningu umysłu jest doskonałym sposobem pracy nad samorozwojem osobistym. Spostrzegawczość, koncentracja uwagi, pamięć i kreatywność to umiejętności niezbędne do rozwoju inteligencji. Ćwiczenia polegające na wyszukiwaniu podobieństw, zależności i porównywaniu obiektów rozwijają umiejętność kojarzenia, wzmacniają samoocenę i poczucie kompetencji, zapobiegają także trudnościom dnia codziennego. Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i łamigłówek logiczno-językowych rozwija umiejętność myślenia, buduje inteligencję ogólną, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz uczy wyciągania wniosków i argumentacji.  Systematyczny trening mózgu sprawia, że umysł na długo zachowuje sprawność.

Czytaj więcej...

Wyjazd do "Zagrody Państwa Trójniaków"

W dniu 3 lipca 2019r. Uczestnicy naszego Domu wraz z Panią Dyrektor Ireną Kawa oraz Terapeutami, korzystając z pięknej pogody i zaproszenia Państwa Elżbiety i Wiesława Trójniak, po raz kolejny udali się do "Zagrody Państwa Trójniaków", która jest wyjątkowym, małym skansenem, położonym w pięknej rolniczej wsi, przez wielu nazywaną wsią malowaną.
Podopieczni podziwiali malarstwo najmłodszego z dzieci Państwa Trójniak, Pawła oraz zobaczyli ekspozycję rękodzieła artystycznego, własnoręcznie robione prace takie jak: serduszka, aniołki, koguciki, podkowy, kwiaty, serwetniki, krzesełka, które wykonane zostały z drewna i ozdobione tradycyjnymi zalipiańskimi motywami kwiatowymi. Nasi Podopieczni uczestniczyli także w warsztatach plastycznych.
Punktem kulminacyjnym były pyszne kiełbaski i udka z ogniska oraz słodkości.
Dziękujemy serdecznie Państwu Trójniak za gościnę, przekazaną wiedzę, a spędzony czas na świeżym powietrzu by dla nas chwilą bardzo przyjemnego odpoczynku i relaksu.

Czytaj więcej...

Filmoterapia – tym razem " Nietykalni" w reżyserii Oliviera Nakache, Erica Toledano

„Nietykalni” to film pełen humoru. To historia o przyjaźni, przełamywaniu barier i wewnętrznej sile, pozwalającej człowiekowi iść naprzód, mimo wielu przeszkód na jego drodze oraz niepełnosprawności.
„Nietykalni” to jeden z tych filmów, które pokazują, że ani odmienny status materialny, ani różnica wieku, ani też inny kolor skóry czy stopień sprawności fizycznej nie mają znaczenia w kontaktach z drugim człowiekiem. Porozumieć się można z każdym, o ile jest się otwartym i gotowym na przeżywanie przygód – wystarczy być zdolnym do nawiązywania przyjaźni.
Co więcej, wielokrotnie ci, którzy różnią się od nas najbardziej, mogą odmienić nasze życie w najbardziej pozytywny sposób, jeśli tylko zdołamy im zaufać i obdarzyć ich sympatią.
Historia – choć wydaje się być całkiem nieskomplikowanym, fikcyjnym scenariuszem, to w rzeczywistości oparta jest na autentycznych wydarzeniach.

Czytaj więcej...

IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy

IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się 26 czerwca 2019 roku w Kręgielni Azyl Olesno, jak co roku wzbudził wiele emocji. Jego głównym celem jest popularyzacja gry w kręgle w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie wśród nich zainteresowania nowymi dyscyplinami sportowymi, rozpowszechnienie idei fair play, nauka spędzania czasu wolnego w aktywny i atrakcyjny sposób, dobra zabawa, podniesienie poczucia własnej wartości oraz kwalifikacji sportowych, przełamywanie lęków przed nieznanym, integracja osób niepełnosprawnych. Jest to impreza cykliczna, która swoim zasięgiem obejmuje teren całego Województwa Małopolskiego. Z roku na rok Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem.

W tej edycji do rozgrywek zgłosiło się 12 drużyn z różnych zakątków Małopolski, które reprezentowały:
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu (Filia w Gorlicach)
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Bobowej
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
- Dzienny Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Pałecznicy
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowicach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Ryszard Święch Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, Małgorzata Kułaga Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, Bolesław Łączyński były Radny Województwa Małopolskiego, Halina Dojka Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dorota Huczek Skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Czesław Mosio Naczelnik OSP w Oleśnie.

Czytaj więcej...