^Powrót na górę
foto1

Wielkanocne pisanki

Symbol jajka wielkanocnego tak bardzo zakorzenił się w chrześcijańskiej tradycji, że dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanocy bez kolorowych pisanek. W wielu kulturach jajko jest symbolem życia i odrodzenia- wiążą się z nim liczne obyczaje, wierzenia i obrzędy.
Jaja gotowane w naturalnych barwnikach przybierały najrozmaitsze kolory i odcienie.
Do ozdabiania pisanek używano igły lub rurki blaszanej o cienkim końcu. Pisak zanurzano w ciepłym wosku i zdobiono jajko z niezwykłą wprawą, nanosząc na nie ornamenty według własnego pomysłu. Wzory pisanek zmieniały się i przekształcały przez stulecia. Początkowo były to pojedyncze kreślenia, później z kilku prostych linii równoległych lub na krzyż wytworzyły się zadziwiająco złożone, bogate wzory. Inspiracją dla wzorów była sama przyroda, a także fantazja artysty. Zwyczajny owoc trzmieliny dał wzory aż dwunastu typom pisanek. Dzwonek polny był inspiracją do wykonania pisanki w dzwoneczki, gałązka sosnowa w sosenki, topola w topoliki, kogut w koguciki itd.
Nawiązując do tej pięknej , kolorowej tradycji przekazujemy Wam Kochani Podopieczni filmiki instruktażowe, które mamy nadzieję ułatwią Wam wykonanie pisanek, na materiałach, które otrzymaliście w tematycznym pakiecie terapeutycznym. Życzymy Wam powodzenia :) 

1. https://www.youtube.com/watch?v=WnGIToWh1SU


2. https://www.youtube.com/watch?v=DGTMo_K1Wks


3. https://www.youtube.com/watch?v=9YPBxJQ0ckI