^Powrót na górę
foto1

Wykonuj ćwiczenia koordynacyjne i nie zapominaj o aktywności ruchowej!

Drodzy Podopieczni!

Przedstawialiśmy Wam już kilka form ćwiczeń ruchowych do samodzielnego wykonywania w domu. Jak bardzo są one ważne i potrzebne dla naszego zdrowia już doskonale wiecie. Organizm każdego z nas codziennego potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej aby zachować sprawność i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów. Ćwiczyliśmy już równowagę, trenowaliśmy układ oddechowy oraz nasze serce, aktywizowaliśmy nasz organizm od wczesnych godzin porannych. Gdy za oknem sroga zima i dodatkowo ograniczamy wyjścia z domów, zachęcamy Was to wykonywania jeszcze dodatkowej formy ćwiczeń w zaciszu swojego mieszkania, jakimi są ćwiczenia koordynacji ruchowej. Popatrzcie, za co odpowiadają zdolności koordynacyjne i spróbujcie wykonać wspólnie z nami kilka prostych ćwiczeń.

Wielu z Was zapewne próbowało wykonać kiedyś „jaskółkę”, czyli proste ćwiczenie polegające na próbie ustania na jednej nodze, pochylając tułów do przodu i rozkładając ramiona na boki. Jest to właśnie modelowe ćwiczenie wymagające dobrze współpracującego zmysłu koordynacji ruchowej i równowagi. 

Koordynacja jest jednym z tych elementów sprawności fizycznej, którą niestety mamy tendencję ignorować. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z jej istoty w sprawnym funkcjonowaniu. 

Koordynacja ruchowa fachowo, to umiejętność wykonywania konkretnych i ustalonych w czasie oraz przestrzeni ruchów lub całych łańcuchów ruchowych. Koordynacja ruchowa to także umiejętność radzenia sobie z nowymi, często zaskakującymi sytuacjami ruchowymi. Za koordynację ruchową człowieka odpowiada błędnik, który umiejscowiony jest w środkowej części ucha wewnętrznego. Błędnik odpowiada także za zmysł słuchu. To dzięki sprawnemu błędnikowi możemy utrzymywać równowagę oraz biegać czy chodzić po nierównościach terenu. Dodatkowo, koordynację ruchową optymalizuje nie tylko układ ruchu, ale przede wszystkim nie zwykle ważny układ nerwowy.

Jak już wiemy koordynacja ruchowa odpowiedzialna jest za poczucie równowagi, ale w jej skład wchodzą również takie umiejętności jak:

  • zręczność
  • zwinność
  • pamięć ruchowa
  • szybkość reakcji
  • głębokie czucie mięśniowe
  • poczucie rytmu
  • zdolność sprzężenia
  • orientacja w przestrzeni

Okazuje się, że na koordynację ruchową składają się najważniejsze zdolności ruchowe, które chronią nasze ciało przed urazami i upadkami oraz uczą właściwego instynktu ruchowego. Przy dobrej koordynacji ruchowej, będziemy wiedzieć, jak dobrze upaść na ziemię, tak by nie zrobić sobie krzywdy albo będziemy potrafili poradzić sobie w trudnej ruchowo sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby zwłaszcza osoby niepełnosprawne, o obniżonej sprawności fizycznej, wykonywały taką formę treningów, bowiem ukształtowana koordynacja ruchowa sprawi, że będziemy po prostu sprawniejsi i poradzimy sobie nawet w zaskakujących i nieoczekiwanych sytuacjach ruchowych.

Najważniejsze elementy koordynacji najlepiej i najefektywniej rozwijają się w wieku dorastania. Jednak osoby w każdym wieku, które nie mają wystarczająco rozwiniętej koordynacji bądź chcą swoje zdolności doskonalić, z powodzeniem mogą, a nawet powinny ją ćwiczyć. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o systematyczności.

Treningi koordynacyjne będą zatem bardzo przydatną formą ruchu dla każdego z nas. Aby ćwiczyć koordynację ruchową nie potrzeba wiele. Można to robić za pomocą uprawiania stałych, określonych aktywności fizycznych. Spróbujcie wykonać ćwiczenia przedstawione na poniższym filmie instruktażowym, a wrażeniami z domowych treningów podzieliśmy się już niedługo w trakcie wspólnych zajęć w naszej pracowni rehabilitacji. Do zobaczenia!

https://www.youtube.com/watch?v=NksAkwcgGz0&list=PLgCk8jZXgOiaicN_kZkdPDjgz0Ve0pdpl&index=18