^Powrót na górę
foto1

Gimnastyka poranna na dzień dobry

 

Drodzy Podopieczni!

Chyba zgadzacie się, że nasze poranki w ostatnim czasie pewno u niejednego z Nas wyglądają tak samo. Długie wylegiwanie się w ciepłym, wygodnym łóżku, dźwięk budzika, który jest niezbyt przyjemną muzyką dla naszych uszu, a gdy do tego dojdzie przypomnienie domowników, że najwyższa pora wstawać - to już dla nas za wiele.

Dziś mamy propozycję dla wszystkich, aby zacząć kolejny dzień aktywnie i z uśmiechem. Wystarczy zaledwie kilka minut porannej gimnastyki, aby w prosty sposób zaktywizować cały nasz organizm. Zapewniamy, że odpowiednio wykonane ćwiczenia ruchowe zaraz po przebudzeniu naładują Was pozytywną energią i postawią na nogi lepiej niż poranna kawa!

Gimnastyka poranna to nic innego jak proste ćwiczenia czynne we wszystkich stawach przeplatane ćwiczeniami oddechowymi. Jej celem jest zwiększenie mobilności organizmu poprzez aktywizację układu krążenia i układu oddechowego oraz rozruszanie stawów. Poranne ćwiczenia stopniowo rozciągają mięśnie, poprawiają ich ukrwienie i zwiększają przemianę materii. Wzrost poziomu endorfin, uwalnianych podczas ćwiczeń, wpływa na poprawę samopoczucia i pozytywne nastawienie, co w prosty sposób poprawi jakość naszego dnia. Przed ćwiczeniami warto przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy je wykonywać oraz zadbać o wystarczającą ilość przestrzeni dla swobodnego wykonywania ruchów.

Ćwiczenia podczas porannej gimnastyki powinny być proste, a tempo ich wykonywania spokojne, nie powodujące zmęczenia. Pamiętajmy, że po przebudzeniu nasze ciało jest mniej elastyczne niż w ciągu dnia, zatem wszelkie gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do urazów. Czas trwania gimnastyki porannej nie powinien przekraczać 15 minut, a ćwiczenia wykonujemy jeszcze przed śniadaniem. Codziennie gimnastyka poranna doskonale przygotuje do aktywności w dalszej części dnia, może być również formą rozgrzewki przed wykonywaniem w późniejszym czasie różnych treningów ruchowych, do których nieustannie zachęcamy.

Zatem przedstawiamy schemat prostej gimnastyki porannej:

Pierwsza aktywność może mieć miejsce już w łóżku. Po przebudzeniu rozciągnij się leniwie na łóżku, jest to czynność naturalna mająca na celu aktywizację zastanych po nocy mięśni. Następnie w pozycji leżącej:
  1. Weź kilka głębokich wdechów.
  2. Wykonaj krążenia stóp.
  3. Zaciskaj dłonie w pięści, następnie wykonaj krążenia nadgarstków.
  4. Przyciągaj brodę do klatki piersiowej, następnie przyciągaj naprzemiennie głowę do obydwu barków.
  5. Rozłóż kończyny górne na boki, nogi ugnij w stawach biodrowych i kolanowych, stopy oprzyj o materac. Przekładaj kolana na boki – raz w prawo, raz w lewo. Nim zmienisz stronę policz do pięciu. Zrób po kilka powtórzeń na każdą stronę.
  6. Przyciągnij prawe, a potem lewe kolano do klatki piersiowej i wytrzymaj w tym rozciągnięciu około 30 sekund.
  7. Napnij mocno pośladki i wytrzymaj tak 5 sekund, rozluźnij na 10 sekund i powtórz.
Teraz usiądź na brzegu łóżka, nogi opuść swobodnie. W dalszej kolejności:
  1. Prostuj nogi w kolanach na zmianę.
  2. Unosząc ręce bokiem w górę, wykonaj kilka głębokich wdechów.
  3. Wykonaj po 3-4 krążenia głową w prawo i lewo ( ruchy mają być wolne, oczy otwarte).
  4. Spleć ręce na karku, wykonuj skręty tułowia – próbuj popatrzeć jak najdalej za siebie, naprzemiennie raz w prawą, raz w lewą stronę.
Następnie stań przy łóżku:
  1. Ręce ułóż na biodrach i wykonuj obszerne krążenia bioder w obydwie strony.
  2. Stań w lekkim rozkroku, naprzemiennie unoś koniczny górne łukiem nad głową wykonując skłony boczne tułowia.
  3. Wykonaj bardzo wolny skłon w przód, następnie bardzo powoli się wyprostuj.
  4. O ile pozwala Ci na to sprawność możesz wykonać kilka energicznych pajacyków
  5. Na sam koniec stań jeszcze raz w delikatnym rozkroku i unosząc kilkakrotnie ramiona w górę wykonaj wdech nosem i wydech ustami przy opuszczaniu ramion.

Wypróbuj taką poranną dawkę ruchu, a przekonasz się, że poczujesz się o wiele lepiej. Poświęć krótką chwilę po przebudzeniu na ćwiczenia zamiast na drzemkę i sprawdź co przyniesie lepsze efekty.
Bądźmy aktywni również w naszych domach!