^Powrót na górę
foto1

Media – wybieram świadomie, korzystam bezpiecznie.

W najbliższych dniach, czyli w niedzielę, 24 stycznia będziemy przeżywać kolejny Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Święto to zostało ustanowione przez Papieża Pawła VI, a jego data związana jest ze wspomnieniem św. Franciszka Salezego, który jest patronem dziennikarzy.
Warto zatem zastanowić się, jaką rolę w naszym życiu odgrywają media, w jaki sposób z nich korzystamy, zwłaszcza, gdy przeżywamy czas tak wielu obostrzeń i zakazów związanych z pandemią korona wirusa, a przestrzeń wirtualna stała się jedyną dostępną możliwością kontaktu z innymi. Czy jest to wszystko dla nas dobre i pożyteczne?

Media, to środki komunikacji społecznej, czyli radio, telewizja, prasa, internet. Media wypełniają każdą wolną chwilę naszego życia. To dzisiejsze „okno na świat”. Mają wiele zalet, ale trzeba umieć z nich korzystać. Trzeba nauczy się zamykać okno do wirtualnej przestrzeni, aby nie poświęcać jej całego wolnego czasu. Trzeba pamiętać o hierarchii: najpierw rzeczy obowiązkowe, później pożyteczne, na koniec przyjemne. To pomoże nam ustrzec się tzw. efektu gąbki: zanurzona w wodę gąbka wypycha znajdujące się w niej powietrze i podobnie bywa z mediami, które wypychają z naszego planu dnia zajęcia konieczne. Po prostu „kradną czas”. Często uzależniają. Objawy to rozproszenie uwagi, zmęczenie, niewyspanie, brak energii.

Media dają dostęp do informacji, upowszechniają kulturę, pomagają się uczyć. Uczulają też na problemy osób dyskryminowanych, niepełnosprawnych. Ułatwiają nawiązywanie relacji, umożliwiają podtrzymywanie kontaktu z rodziną, przyjaciółmi mieszkającymi daleko, często poza granicami. W internecie robimy zakupy, przeglądamy najróżniejsze strony internetowe, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, płacimy rachunki. Niektórzy przekonują, że „jeśli cię nie ma w sieci – to nie istniejesz”. Facebook, Instagram, Snapchat itd. to dla wielu osób życie.

Reklamy - przekazywane w mediach są tak powszechnie, że czasami bardzo ufamy w ich przekaz. Możemy nawet nie zauważyć, że jesteśmy poddawani manipulacji. Manipulator zawsze będzie nas przekonywał, że reklamowany towar jest najlepszy, a często nie jest to zgodne z prawdą. Portale społecznościowe – są też reklamą, z tym że nie promują towarów, usług, idei lecz lansują konkretne osoby. Osoby lansowane bądź same się lansujące są „idealne” – ładne, bez wad, w drogich, modnych ciuchach. Obraz ten często jest nieprawdziwy!!! Pamiętajcie, każde zdjęcie można obrobić. A to może wywoływać frustrację wśród osób obserwujących, że inni są idealni, tylko my nie. Niestety w tym pozornie idealnym świecie trudno zdobyć się na szczerość. Czasami czujemy się źle, jesteśmy źli, samotni, bezsilni, a na Facebooku czy Instagramie udajemy, że wszystko układa się świetnie. Jest wiele przykładów pokazujących, że życie wirtualne i realne to mogą być dwie różne rzeczywistości. Zaletą komunikatorów jest to, że możemy się kontaktować z osobami, których nie ma blisko nas. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem udanej relacji jest zaangażowanie. Nie potrzebujemy setek wirtualnych znajomych, tylko tylu i takich, których możemy poprosić o radę lub się zwierzyć. Samo wymienianie się e-mailami czy wiadomościami na komunikatorach nie świadczy o zaangażowaniu w relację, o tym, że ta relacja jest dal nas ważna. Czasami wolimy wysłać sms lub inną wiadomość np. przez Messenger niż poświęcić swój czas na spotkanie, bo wtedy można jednocześnie słuchać muzyki, grać, oglądać serial. Czasem więc taka komunikacja wirtualna to zwykłe pójście na łatwiznę. Choć media ułatwiają podtrzymywanie znajomości, kluczem do szczęścia w relacjach jest obecność rzeczywista drugiego człowieka. Relacje wirtualne są jak kwiaty bez zapachu.

Świat wirtualny jest ciekawy, kuszący i wciąga, ponieważ stwarza wrażenie, że można go kształtować tak jak się chce, według własnych marzeń i upodobań. Wybieramy, co chcemy i kiedy chcemy. Media stwarzają nowe możliwości, ale również nowe problemy. Trudno wyobrazić sobie świat bez mediów. Trzeba jednak nauczyć się właściwie wybierać i rozsądnie z nich korzystać.

A oto kilka podpowiedzi w tym temacie:

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/dzien-bezpiecznego-internetu-zasady-o-ktorych-nalezy-pamietac.html

Bezpieczeństwo w portalach społecznościowych:
https://www.youtube.com/watch?v=xWkCkwsLA10

Bezpieczeństwo w sieci:
https://www.youtube.com/watch?v=5Y9Mb0tNPy4