^Powrót na górę
foto1

Zadbajmy o swoje serce!

Drodzy Podopieczni!
Dbając o zdrowy styl życia i codzienną aktywność ruchową, opisywaliśmy już, jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Dziś chcemy jednak zwrócić uwagę na nasze serce i układ krążenia, czyli struktur, których właściwe działanie jest niezbędne dla naszego zdrowia. Przeczytajcie, jaką pracę wykonuje codziennie nasze serce i co możemy zrobić, aby utrzymać je w dobrej kondycji jak najdłużej.

Myśląc o sercu, najczęściej na pierwszy plan wysuwa się nam aspekt emocjonalny - uczucia, miłość, relacje z rodziną i bliskimi. Serce to jednak bardzo ważny narząd w naszym ciele, który wraz z systemem tętnic, żył i naczyń włosowatych tworzy układ krwionośny, gdzie bezustannie krąży ok. 5 litrów krwi. Serce nigdy więc nie odpoczywa. Pracuje w dzień i w nocy, aby każdej komórce naszego organizmu zapewnić dostawę świeżej krwi, czyli jak mówią fachowcy utlenowanej i bogatej m.in. w witaminy, mikroelementy, hormony, substancje energetyczne, które umożliwiają pracę wszystkich narządów. Ponadto gwarantuje odbiór krwi już nieco zużytej, czyli takiej, która zawiera dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe produkty przemiany materii.  A o tym jak zapracowane jest nasze serce świadczy fakt, że bije ono przeciętnie 70 razy na minutę, pompując przy tym blisko 4 tysiące litrów krwi! W ciągu naszego długiego życia serce uderza więcej niż 3,5 miliarda razy. I to bez przerw i napraw, a bez ustawicznego krążenia po prostu nie moglibyśmy żyć. Fizycy obliczyli, że pracę, jaką serce wykonuje w ciągu ludzkiego życia, można porównać do wciągnięcia parowozu na szczyt góry Mount Blanc. A to przecież tylko mięsień, nie większy niż pięść...

Teraz ważna przestroga: choroby układu sercowo-naczyniowe są niestety najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, dlatego stanowią bardzo poważny problem współczesnych czasów i z tego powodu noszą nazwę chorób cywilizacyjnych. Do najczęstszych dysfunkcji układu krążenia należą m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna czy zawał mięśnia sercowego. Niektóre badania wskazują, że na samo nadciśnienie tętnicze choruje prawie 1/4 Polaków. Do głównych objawów schorzeń układu krążenia należą: duszność, bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, omdlenia, bóle i zawroty głowy czy szybsze męczenie się Doskonale pamiętacie, że również w naszym domu często dokonujemy pomiarów ciśnienia tętniczego, a niejednokrotnie się zdarzyło, że część z nas posiadała wartości powyżej normy. 

Jaki zatem prowadzić tryb życia, aby uniknąć zachorowania i groźnych powikłań chorób serca?

 Po pierwsze: bardzo ważne jest, co jemy na co dzień.

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – wystąpienia zawału, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Spójrzmy na poniższą grafikę przedstawiającą produkty, z których najlepiej zrezygnować, a przynajmniej ograniczyć ich spożywanie w dużych ilościach.

Jednak nie wystarczy tylko zrezygnować z niezdrowych, tłustych, słonych i pełnych konserwantów produktów. Wybierajmy chude i białe mięsa, jak kurczak czy indyk oraz zwróćmy uwagę też na to, czy w naszym jadłospisie znajdują się cenne makro- i mikroelementy wspierające serce. 

Zachowanie takiej diety wśród przyjętych już nawyków żywieniowych nie jest na pewno proste, jednak spróbujmy choć część z wymienionych produktów włączyć do codziennej diety. Zobaczycie, że będzie również smacznie, a poczujecie się o wiele lepiej.

Po drugie: nasze serce nie lubi stresu. 

Stres może mobilizować do działania, ale gdy trwa za długo potrafi wyniszczyć organizm. Wówczas mogą pojawić się różne choroby, a najbardziej z powodu stresu może cierpieć serce, które bardzo źle reaguje na zabrane w nas negatywne emocje.

Badania potwierdzają, że stres może prowadzić do: zaburzenia rytmu serca, podwyższonego tętna i podwyższonego ciśnienia krwi. Każdy, nawet nieświadomie, wypracowuje własne, skuteczne dla niego sposoby radzenia sobie ze stresem. Czasem jednak stresor jest zbyt silny, nietypowy, nagły. Pisaliśmy już kiedyś o technikach walki ze stresem, a teraz widzimy, jak ważne jest, aby umieć sobie poradzić w takich trudnych sytuacjach, również ze względu na zdrowie serca.

Po trzecie: nasze serce kocha ruch!

Dla niektórych może to najważniejszy fakt. Odpowiednia porcja ruchu jest jak prezent, który warto podarować sobie i swojemu sercu, aby codziennie go wspierać.

Każdy okres życia człowieka to dobry moment na podjęcie aktywności fizycznej o wymiarze prozdrowotnym. Wówczas metabolizm i krążenie krwi przyspiesza, zmienia się objętość wyrzutowa serca, naczynia krwionośne rozszerzają się, krew zaczyna docierać do pracujących mięśni. Jednym zdaniem: układ krążenia robi wszystko, aby szybko zaadaptować się do nowych warunków. Każdy wysiłek fizyczny jest jak sygnał, że takiego tempa może się spodziewać w przyszłości i musi się do niego jak najszybciej przyzwyczaić. Dobrze dobrane ćwiczenia ruchowe bezpośrednio wspomagają serce, które też jest mięśniem i można je wytrenować. 

Niejednokrotnie przekonywaliśmy Was, dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną, a jakie są korzyści płynące z codziennego ruchu dla naszego układu sercowo-naczyniowego?

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • obniżenie stężenia "złego" cholesterolu - LDL,
  • zwiększenia stężenia "dobrego" cholesterolu - HDL,
  • zmniejszenie krzepliwości krwi,
  • przyśpieszenie rozwoju krążenia wieńcowego,
  • zmniejszenie częstości bólów wieńcowych u osób chorych,
  • obniżenie poziomu glukozy we krwi,
  • zmniejszenie stresu,

Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie wykonywanego wysiłku.  Nasza aktywność fizyczna powinna być umiarkowana i regularna. Ruch powinien trwać od 30 do 60 minut, 3 razy w tygodniu lub ogólnie 150 minut w tygodniu, rozłożone na kilka sesji, jednak nie powinny być one krótsze niż 15 minut. Po czym poznamy, że wysiłek jest umiarkowany? W trakcie jego trwania nasz oddech jest przyspieszony, serce bije nieco szybciej, robi się nam cieplej, ale wciąż możemy swobodnie rozmawiać. Nie zapomnijmy o tej zasadzie w trakcie samodzielnego podejmowania wysiłku! 

Szczególnie wskazany dla zdrowia naszego serca jest ruch na świeżym powietrzu. Spacer bowiem to najbardziej dostępna forma aktywności dla każdego, którą można uznać za trening, jeśli utrzymamy równomierne tempo i czas trwania takiej przechadzki. Dotlenienie organizmu, miłe dla oka okoliczności przyrody, towarzystwo podczas spaceru to kolejne korzyści, dla których dodatkowo warto maszerować. Niestety obecna zimowa pora roku ogranicza jeszcze naszą aktywność na świeżym powietrzu, dlatego zachęcamy po raz kolejny do korzystania z proponowanych dla Was treningów, które załączaliśmy już wcześniej, szczególnie realizując program „8 tygodni do zdrowia”, gdzie bezpiecznie i przy poradach specjalistów można ćwiczyć i znakomicie rozwijać swoją sprawność, w tym także kondycję układu sercowo-naczyniowego. 

Program "8 tygodni do zdrowia"

https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia/

A na końcu zadanie dla Was!

Zaangażujcie swoich członków rodziny, włączcie film i poćwiczcie dzisiaj razem, zadbajmy wspólnie o swoje zdrowie, a serce na pewno nam się za to odwdzięczy!