^Powrót na górę
foto1

Odetchnij z ulgą – czyli sprawny układ oddechowy

Drodzy Podopieczni!

Nikomu z nas nie trzeba przypominać jaką rolę w naszym organizmie pełni układ oddechowy. Wszyscy jednogłośnie powiemy, że oddech to życie!

Bez pożywienia można przetrwać nawet miesiąc, bez wody kilka dni, bez powietrza natomiast kilka minut. Człowiek oddycha przez całe swoje życie podczas wykonywania każdej, nawet najprostszej czynności, a także snu. Prawidłowa praca układu oddechowego jest naprawdę bezcenna, szczególnie teraz kiedy atakuje nas niebezpieczny wirus Sars-Cov-2, osłabiając nasze płuca i wywołując ostrą niewydolność oddechową. Specjaliści twierdzą, że im lepiej funkcjonują płuca, tym większa szansa na łagodny przebieg choroby. Przypominając słowa z poprzedniego apelu, najważniejsza jest zatem profilaktyka!

 Nasz układ oddechowy ma poważne zadanie pobierać niezbędny do życia tlen, a usuwać powstałe produkty przemiany materii w formie dwutlenku węgla. Niezwykle wiele korzyści dla naszych płuc oraz utrzymania ogólnej wydolności i kondycji organizmu przynoszą ćwiczenia wspomagające pracę układu oddechowego, które zalecane są dla każdego – niezależnie od stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Mogą być wykonywane zarówno przez osoby leżące, ciężko chore i osłabione, jak również przez osoby w pełni zdrowe, wysportowane i niczym nieograniczone. Tego typu aktywność należy do nielicznych, gdzie przeciwwskazań właściwie nie ma. Ćwiczenia są bardzo proste w wykonaniu, nie wymagają dużego wysiłku, drogiego sprzętu czy jakiś specjalnych umiejętności i można je realizować w każdym miejscu.

Gimnastyka oddechowa redukuje stres i zmęczenie, poprawia zdolności poznawcze, wzmacnia koncentrację. Wspomaganie pracy układu oddechowego wpływa też pozytywnie na regulację wszystkich procesów ustrojowych, regulację pracy serca, a także układu limfatycznego. Już po 2-3 tygodniach systematycznego treningu oddechu zauważymy, że możemy nabrać dużo więcej powietrza do płuc, a co za tym idzie – dużo lepiej dotlenić krew, a za nią wszystkie komórki naszego organizmu. 

Ćwiczenia oddechowe mogą stać się także doskonałym lekarstwem dla osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak nerwice czy stany lękowe. Właściwe oddychanie pomaga opanować stres, który w obecnej sytuacji dotyka również nas wszystkich. Tu warto pamiętać, że podczas choroby, która powoduje duszność, nerwy mogą dodatkowo utrudniać nabranie powietrza, a oddychając szybko i płytko zmniejszamy pobór tlenu. Prawidłowy oddech uspokaja i wycisza, a nawet – mimo trudnej sytuacji – pozwala się zrelaksować. 

Schemat gimnastyki oddechowej w zależności od celu, w jakim jest jest ona wykonywana – może mieć sporo wariantów, Ćwiczenia oddechowe to cykliczne wykonywanie wdechu i wydechu według wcześniej określonego sposobu oraz ułożenia ciała. Do takiego planu treningowego zaliczyć można celowe oddychanie w ciągu ustalonego czasu, wydłużanie, skracanie lub zatrzymywanie wdechu bądź wydechu, utrzymywanie równomiernego oddychania w czasie wysiłku i spoczynku, prowadzenie oddechu różnymi torami, oddychanie z dodatkowym oporem lub  pokasływanie podczas wydechu. Ćwiczenia można utrudnić lub ułatwić poprzez różne ułożenia ciała podczas ich wykonywania, w tych zaś pomagają konkretne przybory oraz dodatkowe ruchy. Gimnastyka układu oddechowego może być również prowadzona poprzez zabawę, czyli np. dmuchanie baloników, dmuchanie przez słomkę zanurzoną w wodzie czy zdmuchiwanie zapalonej świeczki. 

Oto przykładowe możliwości ćwiczeń oddechowych:

https://www.youtube.com/watch?v=kfQMJIRe2Fk&feature=emb_logo

Aktywne wspomaganie pracy układu oddechowego jest – jak łatwo zauważyć – bardzo szeroko wykorzystywane i wszyscy powinniśmy o tym pamiętać. Utrzymanie prawidłowego oddechu daje mnóstwo korzyści i pozwala zapobiec wielu dolegliwościom. Warto więc regularnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, przygotowując również nasze płuca do walki z efektem groźnego zakażenia koronawirusem. 

Gimnastykę układu oddechowego każdy z nas powinien mieć wpisaną do codziennego grafiku, dołączając tą formę ćwiczeń do wcześniej proponowanych przez nas treningów.

Dużo zdrowia, wytrwałości w codziennych ćwiczeniach i do zobaczenia na wspólnych zajęciach!