^Powrót na górę
foto1

Wizyta grupy kolędniczej z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach. Zwyczaj kolędowania związany jest ze Świętami Bożego Narodzenia, a te z kolei są obchodami wydarzeń dotyczących przyjścia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Sam termin „kolędowanie” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, którym Rzymianie nazywali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki.
Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było wynikiem potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Zawierają treści religijne, a religia ma przecież funkcję uspołeczniającą, potwierdza naszą tożsamość.
Ponieważ zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika, dobrze się dzieje, że znajdują się ludzie, którzy organizują tego typu spotkania, na których śpiewa się kolędy.

Dnia 15 stycznia w Naszym Domu, chcą podtrzymać tradycję i doniosłość Świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, pod kierunkiem Pani mgr Elżbiety Sytoń, odśpiewała wraz z naszymi Podopiecznymi, polskie tradycyjne kolędy i pastorałki. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój, dlatego też kolędowania nie było końca.
Bardzo serdecznie dziękujemy fantastycznej młodzieży z Gimnazjum nr 2 i zapraszamy na kolejne kolędowanie.