^Powrót na górę
foto1

Wycieczka do Kopalni Soli i Muzeum Motyli w Bochni

Dnia 7 listopada Uczestnicy ŚDS wraz z Kierownikiem Placówki oraz Opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto.
Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi na głębokość 212 m.  Mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.

Czytaj więcej...

Uroczystość Wszystkich Świętych - czcimy pamięć Naszych zmarłych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli do wieczności. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz.
Pamiętając o Naszych zmarłych z Placówki, dnia 31 października udaliśmy się na Cmentarz Parafialny do Olesna. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za Naszych zmarłych.
Zapaliliśmy także znicz przy Krzyżu Żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny z terenu Olesna w latach 1939 – 1945.

Czytaj więcej...

Wizyta Pensjoanariuszy Domu Pomocy Społecznej z Dąbrowy Tarnowskiej

Dnia 16 października Środowiskowy Dom Samopomocy, odwiedzili Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami Panią Basią i Pania Edytką.
Wizyta przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Uczestnicy spotkania rozmawiając ze sobą wymieniali się mądrościami życiowymi oraz doświadczeniami. Nasi Goście zwiedzili Placówkę oraz zapoznali się z charakterem naszej pracy. Zarówno Opiekunowie jak i sami Pensjonariusze DPS podziwiali nasze prace plastyczne zauważając tym samym ogromną pracę i trud włożony w wykonanie niejednego dzieła.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

15 października podopieczni Naszego Domu wraz z opiekunami udali się do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Wincenty Witos był politykiem, działaczem ruchu ludowego oraz trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej Polskiej. Urodził się 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach, a zmarł 31 października 1945 w Krakowie.

Podopieczni obejrzeli wnętrze domu mieszkalnego w nowej zagrodzie, które zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa. W budynku mieszkalnym składającym się z 3 izb, kuchni i sieni Uczestnicy zobaczyli gabinet  W. Witosa z oryginalnymi meblami oraz rodzinnymi pamiątkami, kronikami, albumami, dokumentami - dzięki którym zapoznali się z biografią Witosa. Zobaczyli również  wystawę fotografii ukazujących życie i działalność polityczną gospodarza. Następnie zwiedzili spichlerz, gdzie zobaczyli sztandary ludowców z różnych okresów działalności m.in. najcenniejszy  sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r. 

Czytaj więcej...