^Powrót na górę
foto1

Spotkanie Opłatkowe w Naszym Domu

Boże Narodzenie, to święta wyjątkowe. Święta: miłości, dobra, ciepła i bliskości drugiej osoby. Boże Narodzenie jest najuroczyściej obchodzonym świętem. Jest to święto rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych osób - sięga tradycjami dawnych czasów.
Do wieczerzy wigilijnej zasiadano z zapadnięciem zmroku, z chwilą ukazania się pierwszej gwiazdy, pilnie wypatrywanej przez dzieci. Zaczynano od dzielenia się opłatkiem połączonym ze składaniem sobie życzeń. Piękny ten zwyczaj zachował się w Polsce do czasów obecnych.

Podtrzymując tą piękną tradycję w dniu 19 grudnia 2014 r. w Naszym Domu odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Wśród zaproszonych gości byli obecni: członkowie Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej w osobach: Prezes Zarządu Pan Krzysztof Kaczmarski, Wiceprezes Pani Stanisława Jastrzab, Sekretarz Pani Beata Partyńska, Skarbnik Pani Halina Sarat, Członek Pani Małgorzata Słupek, a także Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, Sekretarz Gminy Olesno Pan Janusz Plata, Ksiądz Dariusz Grochola Kapelan Osób Niepełnosprawnych oraz rodzice naszych Podopiecznych.

Czytaj więcej...

Wspólne wyjście do kina

Dnia 11 grudnia Uczestnicy ŚDS wraz z Opiekunami udali się do Kina  "Sokół" w Dąbrowie Tarnowskiej na film komediowo – familijny pt. "Uwolnić Mikołaja" w reżyserii  Christophera Smitha.
Film opowiada ciekawą przygodę pewnej rodziny. Ojciec z synem znajdują w swoim garażu śpiącego Świętego Mikołaja, który rozbił swoje sanie i jest ścigany przez policję. Postanawiają pomóc Mikołajowi uratować święta.
Film wprowadził wszystkich Uczestników w atmosferę Świąt oraz spowodował, że Podopieczni oglądali go w ogromnym skupieniu, z towarzyszącym uśmiechem na twarzy.

Czytaj więcej...

Mikołajki w Naszym Domu

6 grudnia to Dzień Świętego Mikołaja obchodzony na cześć Świętego Biskupa Mikołaja z Miry. Z tym dniem związany jest także bardzo miły zwyczaj obdarowywania się prezentami, którego początki sięgają XVIII wieku. W tamtych czasach dzieci i dorośli otrzymywali bardzo skromne prezenty były to: jabłka, złocone orzechy, pieczone pierniki. Współcześnie obdarowujemy się bardziej okazałymi prezentami. Jak nakazuje tradycja prezenty podkłada pod poduszkę, do bucika, chowa się do okazałej skarpety  w nocy z 5 na 6 grudnia.

Opiekunowie i Podopieczni Naszego Domu również kultywują tradycje i dobre zwyczaje, dzięki którym nasze codzienne życie staje się weselsze i ciekawsze.

Czytaj więcej...

Kolejna wizyta w dąbrowskiej bibliotece

Dnia 1 grudnia Uczestnicy ŚDS wraz z Opiekunami udali się po raz kolejny do Miejskiej Biblioteki w Dąbrowie Tarnowskiej celem zobaczenia 84 bajkowych krasnali. Wszystkie zgromadzone ekspozycje krasnali są zdobyczą po ogłoszonym przez dział dziecięcy Gminnym Konkursie Plastycznym "Leśne Ludki".
Podopieczni z ogromnym zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oglądali różnego rodzaju krasnale, od tradycyjnych w spiczastych, czerwonych czapkach z dużym nosem i okrąglutkim brzuszkiem po zmyślone i fantastyczne.
Po oglądnięciu wystawy Krasnali, pracownicy MBP zaprosili Nas do obejrzenia przedstawienia kukiełkowego dotyczącego szanowania i dbania o książki. Podopieczni w sposób bajkowy usłyszeli zasady korzystania i pielęgnowania książek.
Za mile spędzony czas, bardzo serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej...