^Powrót na górę
foto1

1 listopada - czcimy pamięć naszych zmarłych

Znalezione obrazy dla zapytania znicz wszystkich swietych1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z wiązanką kwiatów, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 
W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz "płomyk nadziei", wierząc, że nasi bliscy cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która prowadzi do świętości.
Pamiętając o zmarłych naszych Podopiecznych, jak co roku, udaliśmy się na Cmentarz Parafialny, aby zapalić znicza i pomodlić się za duszą zmarłych.
Odwiedziliśmy także Cmentarz Wojenny, na którym pochowano 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za duszami zmarłych żołnierzy.

Czytaj więcej...

Nasze zmysły - zabawy sensoryczne

W dniu 26 października br. Podopieczni naszego Domu wzięli udział w zajęciach pt. "Nasze zmysły - zabawy sensoryczne", w czasie których rozwijali wrażliwość wzrokową, smakową, słuchową, węchową oraz dotykową.
Zajęcia rozpoczęto muzycznie witając każdego Podopiecznego piosenką przy użyciu tamburyna. Kolejno Podopieczni ćwiczyli wrażliwość smakową degustując słone, gorzkie, słodkie oraz kwaśne przekąski. Zajęcia uprzyjemniały różnorodne zapachy, które rozprzestrzeniały się po całej sali. W zajęciach sensorycznych w rytm muzyki relaksującej rozwijano wrażliwość dotykową przy użyciu różnorodnych materiałów, jak: piankolina, folia bąbelkowa, pianka plastyczna, tektura falista, filc, tace z kaszą czy ryżem. W terapii użyto także ziarna kawy i kukurydzy, rozwijając koordynację wzrokowo-ruchową. Wykorzystując nagranie odgłosów i dźwięków dotyczących życia codziennego Podopieczni rozwijali wrażliwość słuchową.
Prowadzone zajęcia umożliwiły Podopiecznym doświadczyć własnych zmysłów i wyciszyć negatywne emocje. Zajęcia poprowadziła Pani Edyta Wątroba.

Czytaj więcej...

Szlakiem architektury drewnianej

W dniu 25 października 2017 grupa Podopiecznych naszego ŚDS wraz z Terapeutami mieli możliwość odwiedzić Kościół p. w. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki uprzejmości Pana Jacka Osoka mogliśmy dowiedzieć się i zwiedzić cenny zabytek architektury drewnianej. Kościół p.w. Wszystkich Świętych - potocznie zwany "starym kościołem" zbudowany został w 1771 r. z fundacji ks. hrabiego Kajetana Potockiego i parafian dąbrowskich. Wykonany z drewna o konstrukcji zrębowej, trójnawowy, jest jedynym dąbrowskim obiektem na szlaku architektury drewnianej. Wyposażenie świątyni obejmuje ołtarz główny rokokowy z końca XVIII w. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukienkach metalowych,ołtarze boczne rokokowe i późnobarokowy krucyfiks z końca XVIII w. Ambona i konfesjonały również pochodzą z końca XVIII w. Kościół ten jest zaliczany do największych świątyń drewnianych w Polsce.
To nie koniec naszych podróży szlakiem architektury drewnianej, wkrótce odwiedzimy kolejny kościół, tym razem w Radgoszczy.
Serdecznie dziękujemy przewodnikowi Panu Jackowi Osakowi za poświęcony nam czas i przekazanie cennych informacji.

Czytaj więcej...

"Jak nie kochać jesieni..."

"Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
Czekają na swych braci, za morze lecących."

"Jak nie kochać jesieni...". Zainspirowani słowami wiersza, postanowiliśmy zatrzymać jesień w malarstwie. Zaprosiliśmy do naszego Domu artystkę, malarkę, właścicielkę firmy Handlowo-Usługowo-Projektowej Grawprojekt 2, Panią Agnieszkę Wronę-Łapa do przeprowadzenia warsztatów malarskich pt. "Jesień w przyrodzie". Celem tych zająć było uwrażliwienie Podopiecznych na piękno przyrody, rozwijanie sprawności manualnej, nauka podstaw malarstwa artystycznego. Pani Agnieszka bardzo interesująco wprowadziła naszych Podopiecznych w tajniki profesjonalnego malarstwa i służyła pomocą wszystkim i każdemu osobno w powstawaniu jesiennego pejzażu.

Czytaj więcej...