^Powrót na górę
foto1

Wycieczka do Kopalni Soli i Muzeum Motyli w Bochni

Dnia 7 listopada Uczestnicy ŚDS wraz z Kierownikiem Placówki oraz Opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto.
Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi na głębokość 212 m.  Mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali Podopieczni ŚDS. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Wszyscy mieliśmy wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nas. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie dobrego ducha bocheńskiej kopalni, który opowiedział swoją historię.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Po zwiedzeniu Kopalni Soli, wszyscy udaliśmy się do Muzeum Motyli. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć ponad 4600 gatunków motyli z całego świata. Kolekcja zbierana była przez około 30 lat i w dalszym ciągu systematycznie jest uzupełniana. Na lekcji przyrodniczej prowadzonej w bardzo ciekawy, profesjonalny i przystępny sposób, Nasi Podopieczni zaznajomili się z warunkami życia wybranych gatunków motyli, poznali najciekawsze ich zdolności, a także doskonałą sztukę kamuflażu.
Wycieczka  do Muzeum motyli była ciekawą formą spędzenia wolnego czasu.

Atrakcyjność udziału w wyjeździe do Kopalni Soli w Bochni, który miał również wymiar integracyjno – edukacyjny podkreślał fakt, iż był on bezpłatny dla wszystkich uczestników. Sfinansowanie wyjazdu było możliwe dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej przekazanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej realizujące Program Aktywności Lokalnej w ramach projektu pn. "Dobra Przyszłość"- rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.