^Powrót na górę
foto1

Wizyta w Synagodze

Dnia 27 sierpnia Pracownicy oraz Uczestnicy Naszego Domu udali się do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej – Synagogi. Zwiedzaliśmy najpiękniejsze miejsce OSK czyli Salę Modłów, podziwianą przez zwiedzających z całego świata, bardzo wzruszające miejsce dla potomków dąbrowskich Żydów.
Oglądnęliśmy także zbiory Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, które powstało w 1983 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dąbrowskiej i Dąbrowskiego Domu Kultury.

Muzeum ma charakter regionalny, a znajdujące się w nim przedmioty to przede wszystkim przykłady kultury materialnej wsi Powiśla Dąbrowskiego. Zebrane eksponaty są przedmiotami użytku codziennego związane z dawnym gospodarstwem wiejskim. W Muzeum zobaczyliśmy zbiory sztuki ludowej, pamiątki dotyczące dziejów samego miasta jak również regionu oraz eksponaty związane z II wojną światową. Ciekawym zabytkiem są części samolotu Halifax, który rozbił się niedaleko Dąbrowy w 1944 roku, lecąc na pomoc walczącej Warszawie.
Wzbogaceni o nową wiedzę, zadowoleni a zarazem wzruszeni wróciliśmy do Placówki, gdzie na zajęciach kontynuowaliśmy rozważania historyczne.