^Powrót na górę
foto1

Dyktando graficzne, czyli kodowanie obrazków.

Plansza, składająca się z małych kwadratów, może mieć wiele zastosowań na zajęciach dydaktycznych. Pod nazwą dyktando graficzne, najczęściej rozumie się rysunek składający się z małych kwadratów, które należy pokolorować zgodnie z podanym kodem.
Zadaniem naszych Podopiecznych było odwzorowanie układu kwadratów. Ćwiczenie to wymagało wyjątkowego skupienia oraz dobrej orientacji na kartce. Kolejną częścią naszej pracy była zabawa z symetrią, polegająca na dorysowaniu odbicia lustrzanego do  powstałego wcześniej obrazka. Pomocne w tym przypadku okazało się lusterko – przyłożone na linii symetrii , w swoim odbiciu, ukazywało drugą część rysunku. W części finalnej, na naszych kartkach, ukazały się kolorowe sowy i motylki.
Zabawa z kodowaniem rozwija i kształtuje takie funkcje, jak: orientacja przestrzenna, spostrzeganie wzrokowe, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, pamięć słuchowa, nauka logicznego myślenia oraz nauka stosowania zasad i schematów. Wpływa także korzystnie na utrwalanie umiejętności matematycznych i językowych.